Június 4-én nemcsak a magyar nemzeti összetartozást ünnepeljük, hanem a trianoni békediktátum aláírásának szomorú eseményére is emlékezünk – a könyvtárban természetesen könyvekkel, folyóiratokkal és irodalmi művekkel.
Vérző Magyarország – ezt a címet kapta a trianoni békeszerződés aláírása után nem sokkal megjelent irodalmi antológia, az alcíme pedig: Magyar írók Magyarország területéért. A Kosztolányi Dezső által szerkesztett kötet eredeti darabjai ma már ritka kincsnek számítanak. Szerencsére a miskolci II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárhoz tartozó Lévay József Muzeális Könyvtárban is őrzünk egy 1921-es példányt.
Aki szeretné elolvasni a kötetben helyet kapott írásokat, az ma már találhat újabb, reprint kiadásokat is. Az idén a gencsapáti Szülőföld Könyvkiadó is megjelentette és az Ozirisz Kiadó háromkötetes Trianon-antológiájának első része is ennek a Kosztolányi által szerkesztett kötetnek a hasonmás kiadása.
Elkészült – a könyvtárunkban egyelőre feldolgozásra vár – a miskolci születésű Batár Zsolt Botond trilógiájának harmadik része, a Trianon bosszúja című kötet is.
„Eredj, ha tudsz…” – Trianon a magyar irodalomban és társművészetekben akkor és ma címmel hirdette meg a Tokaji Írótábor Egyesület az idei programját. A tanácskozás ideje egyelőre bizonytalan, de mindenképpen szeretnék az idén megtartani. Az ott elhangzó előadások kötetben is megjelennek.
Sorra érkeznek a könyvtárba azok a folyóiratok, amelyek tematikus összeállításokkal emlékeznek a 100 évvel ezelőtt történt eseményekre. Ezek egyelőre nem kölcsönözhetőek, de ha a járványveszély elmúlik, és a részleges nyitvatartás után újra tudjuk fogadni olvasóinkat, bárki megkaphatja ezeket a kiadványokat is.