Különleges könyves tettet vittek véghez Vizsolyban, a Károlyi-biblia kinyomtatásának 425. évfordulója alkalmából. Újra kinyomtatták azt – méghozzá a XVI. századi kiadás alapján rekonstruált, korhű eszközökkel és papírra!
Daruka Mihályt jól ismerhetik a II. Rákóczi Ferenc programjaink résztvevői is, hiszen visszatérő vendége – többek között – az Ünnepi Könyvhétnek is. Nemcsak régi, faszerkezetű nyomtató-berendezését lehet kipróbálni, hanem interaktív színpadi játékán szórakozva megismerhetjük a vizsolyi biblia történetét is. Ami most, éppen őáltala, újabb állomásához érkezett.
Jeles egyház- és kultúrtörténeti évfordulót ünnepeltünk ugyanis a napokban: 425 évvel ezelőtt, 1590. július 20-án fejezték be Vizsolyban a Károlyi Gáspár református bibliatudós és lelkésztársai által lefordított első teljes, magyar nyelvű Biblia nyomtatását. Ez hatalmas jelentőségű tett volt, jóval túlnőtt a református egyház keretein. A fordítás egyik kiemelkedő mérföldköve a magyar nyelv és irodalmi stílus fejlődésének, ugyanakkor a magyar nyelvű Szentírás nagyban hozzájárult a polgárosodáshoz is.
Daruka Mihály azt is állítja: a vizsolyi szakemberek Mantskovit Bálint nyomdászmester vezetésével 1589. február 18. és 1590. július 20. között olyan nyomtatástörténeti bravúrt hajtottak végre, amit évtizedeken át megközelíteni sem tudott a magyar nyomtatás. Ez alatt a közel másfél év alatt 700-800 példány készült a műből, a fennmaradt 54 példányból 24 található Magyarországon – egy a vizsolyi templomban.
A reformáció kezdetének közelgő 500 éves évfordulója (2017) alkalmából hasonlóan nagy nyomdatörténeti tettet kíván megvalósítani Daruka Mihály a Vizsolyi Biblianyomtató Műhellyel. Az eredeti helyszínen, az eredetivel megegyező eszközökkel, technikával és nyersanyagokkal kinyomtatják még egyszer a Vizsolyi Bibliát, összesen 200 példányban.
Az első, ily módon készült példányt a XVI. századi nyomtatás befejezésének tiszteletére rendezett ünnepségen mutatták be – a munkával a tervek szerint a félévezredes évfordulóra, 2017. október 31-ére lesznek készen. A korhűség érdekében többek között szükség volt 50 ezer ólombetű kiöntésére, a XVI. századi nyomtatógép rekonstrukciójára – amivel laponként nyomtatják ki a könyvet. Az akkor használatos rongypapír külföldi beszerzése horribilis összegeket emésztett volna fel, ezért felépítették Európa harmadik, Magyarország első iparszerűen termelő, vízimalom meghajtású papírmanufaktúráját is a vizsolyi templom tövében.
MTI Fotó: Vajda János