A bogarak a szinte végtelen változatosságot képviselik. Ám Madarasi József miskolci művésztanár jóvoltából most még újabb verzióikat ismerhetjük meg a Szentpéteri kapui József Attila Könyvtárban.
A bogarakról két dolgot biztosan tudunk. Az egyik, hogy minden bogár rovar (de nem minden rovar bogár). A másik, hogy – különösen a nők szerint – rettentően sok lábuk van! Madarasi József művésztanár viszont ennél jóval többet tud róluk, lát bennük. És ha megnézzük képeit a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár József Attila Könyvtárában rendezett kiállításon, mi is másképp gondolunk majd rájuk.
Madarasi József ugyanis, bár tanárember, nem realisztikusan ábrázolja ezeket a végtelenül változatos apróságokat, így téve könnyebbé tanulmányozásukat. Absztrakcióba hajló, analitikus képei felbontják a formát, hogy újraszervezésével tegyék hangsúlyosabbá a meghatározókat, láthatóvá a talpunk alatt surranó világ vonásait. Vagy nem is azt? Sokkal inkább minket, akiknek nehezen megy az együttélés, és félelmünket a méretkülönbség adta magabiztossággal palástolva nyomjuk, ütjük, tapossuk agyon a sokszor még csípni sem képes hatlábúakat?
Így született meg például a zebrabogár, a nyuszbogár, a tesóbogár és a szónokbogár... Mert a mi bogarasságaink különleges gyűjteménye is ez. Sajátos, fantáziamegmozgató mesevilág. Az Avastetői Általános Iskola rajztanára, gyermekrajzpályázatok zsűritagja, maga is számos képzőművészeti pályázat résztvevője nemcsak fest, de ír is mesét – például a Strasbourgban megjelent, Conte-moi (Mesélj nekem!) című kötetben is megjelent egy története az erdőről.
A József Attila Könyvtárban november 8-án, kedden délután 5 órakor kezdődő tárlatmegnyitón közreműködnek a kiállító iskolájában működő Twist Olivér kórus tagjai. A képek november 29-éig tekinthetők meg a könyvtár nyitvatartási idejében.