Ajánlás Kis István természetfotóihoz

A Herman Ottó-emlékév tiszteletére Kis István természetfotós alkotásaiból látható kiállítása II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár központi épületében – az I. emeleti olvasótérben – március 10-ig. A február 17-i megnyitón F. Nagy Zsuzsanna, az Ökológiai Intézet Alapítvány munkatársa ajánlotta a közönség figyelmébe a tárlatot. A műsorban közreműködött Kulcsár István gitárművész. (Megnyitón készült további fotókért kattintson a képre!)

F. Nagy Zsuzsanna
Ajánlás Kis István fotóművész kiállásához

„Ennek a világnak elválaszthatatlan része vagyunk.”
Ez a legfőbb hitvallása Kis Istvánfotóművésznek, akinek képeiben ettől az órától Miskolcon is gyönyörködhetünk. Miskolcon első kiállítása nyílik, de aki a város közigazgatási területéhez tartozó legmagasabb pontját is látogatja, az a bánkúti turistaházban évek óta találkozhat néhány megragadó felvételével. Valójában így váltunk ismeretlenül is ismerőssé. És most megtisztelő feladat, hogy a képek készítőjére, rejtett üzeneteire a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárnak köszönhetően, a szélesebb nyilvánosság előtt is felhívjuk a figyelmet.

„Ennek a világnak elválaszthatatlan része vagyunk.”
Kis István gyermekkorától – akkor még Pajtás géppel és tudat alatti indíttatással – fotografálta környezetét, melynek többsége természeti tárgyú volt. Annak ellenére, hogy műszaki végzettségre tett szert a természet megfigyelése, megélése és tisztelete iránti figyelem felhívása mindig megjelent. Természetjáróként, turista szakosztály tagjaként, túravezetőként itthon és külföldön egyaránt a természet értékeire, védelmének fontosságára igyekezett –közvetett módon – felhívni a figyelmet. Minden évszakban megtalálja az izgalmasat, lenyűgözi a természet sokszínűsége, faji változatossága, mint azt jelenlegi kiállítása is mutatja. Megismerte, és közvetítővé válva, természetgyógyászként és reiki mesterként segítséget is nyújt másoknak a test és a lélek harmóniájának helyreállításában.

„Ennek a világnak elválaszthatatlan része vagyunk.”
Kis Istvána természettel maga is harmóniában él: a gyermekkori gyógynövénygyűjtő, a felszíni és felszín alatti barlangi túrák, valamint Gelejen, a saját maga által kialakított zen kert, vizuálisan is sokszínű témák megörökítésére inspirálták, inspirálják. A kémiai alapú fotózásról évtizedek után tért át a digitális fényképezésre. Bár felsőfokú informatikai végzettsége van, az elkapott, valós pillanatok képeit nem módosítja. Az utóbbi időben új eljárással kísérletezik: a fényképezés és festészet technikáit ötvözi, mely által kibontakoztathatja ez irányú készségeit is. Régi vágya teljesül majd azzal, ha következő kiállításának képei festővásznon jelenhetnek meg.

„Ennek a világnak elválaszthatatlan része vagyunk.”
Ez a kiállítás Herman Ottó halálának 100. évfordulója alkalmából nyílik. Néprajztudós, ornitológus, pókász, újságíró és politikus – szerepel legtöbbször életútjának ismertetésében. Ma már kimondhatjuk azt is, hogy az első ökológusok egyike is volt. Aki összefüggéseiben figyelte, kutatta és közvetítette a szélesebb rétegek felé nem csak a természet, de a társadalom, a gazdaság közötti kölcsönhatásokat is.
Kis István célja sem más, mint minél több képen megörökíteni a Kék Bolygó csodáit, melyet csak kölcsönkaptunk, ezért feladatunk, hogy tovább is adjuk. A világ bajaira, problémáira felelősségérzettel és aggodalommal, egyben ösztönzően hívja fel a figyelmet:

„Ennek a világnak elválaszthatatlan része vagyunk.”

Miskolc, 2014. február 17.

*