Glant Tibor A Szent Korona amerikai kalandja és hazatérése című könyvének miskolci bemutatója június 4-én, hétfőn délután fél 5-kor kezdődik a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár központi épületében (Görgey A. u. 11.). A szerzővel Takács Attila, a magyar kanadisták országképviselője beszélget.
A magyar államiságot jelképező Szent Korona és a koronázási ékszerek – több mint három évtizedes távollét után – negyven évvel ezelőtt, 1978. január 5-én érkeztek vissza magyar földre. Az évforduló tiszteletére jelent meg Glant Tibor legújabb könyve, A Szent Korona amerikai kalandja és hazatérése.
Glant Tibor, a Debreceni Egyetem Észak-amerikai Tanszékének habilitált docense évtizedek óta foglalkozik a Szent Korona történetével, a II. világháború utáni hányattatásával. Ez már a második könyve a koronáról. Az első – A Szent Korona amerikai kalandja 1945–1978 címmel – 1997-ben jelent meg. Annak lényegesen bővebb, az újabb kutatási eredményekkel kiegészített változata az idén megjelent kötet. Néhány cím a tartalomból: A Szent Korona német földre és amerikai kézre kerül; A Szent Korona hányattatásai német földön; Muzeológusok és fosztogatók az amerikai hadseregben; Wiesbaden; München; Frankfurt és Friedberg; Klondike; Diplomácia és találgatások, 1953–1970; Enyhülés és normalizáció, 1969–1978; Mindszenty és a Szent Korona; A Szent Korona a találgatások és a diplomácia útvesztőjében; A Ford-kormány és a Szent Korona; Carter és a Szent Korona: döntés és viták; Tiltakozások; Tüntetések; A kongresszusi vita; Az ügy a bíróságon; A hazatérés előkészítése; Magyarország „szalonképessé” tétele; Kaiser és Nagy tárgyalásai;
A delegációk és az ünnepség…