Szárnyaim nőnének címmel a Széphalom Könyvműhely gondozásában jelent meg az idei ünnepi könyvhétre a Miskolcon élő Fecske Csaba legújabb, elsősorban tájverseket tartalmazó kötete. A József Attila-díjas költő a miskolci könyvtéren (Erzsébet tér) június 10-én, pénteken délután 4 órától dedikálja régi és új könyveit. A Szárnyaim nőnének című kötet bemutatója – sok-sok kedves részvevővel: énekesekkel, előadóművészekkel, diákokkal, unokákkal – június 13-án, hétfő délután fél 5-kor kezdődik a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár központi épületében (Miskolc, Görgey A. u. 11.).
Fecske Csaba Szárnyaim nőnének című kötetbemutatójának egyik előadója Vihula Mihajlo ukrán származású gitárművész, aki – amikor még tanulni kezdte a magyar nyelvet – megzenésítette a Szárnyaim nőnének című verset. Az idén tavasszal pedig – amikor még senki sem tudta, hogy a Széphalom Könyvműhelyben készül ez a kötet –, a gitárművész–zeneszerző, aki egyébként a miskolci Fazekas Utcai Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tanára, egyik növendékének, Siposs Máténak megmutatta ezt a művet, majd a Fazekas-iskola 5/a osztályos tanulóiból alakult kórus is, Nenicska Renáta tanárnő irányításával megtanulta a megzenésített verset. Az iskolában ezzel köszöntötték a költészet napját, és most a kötetbemutatón a költőnek is bemutatják. A műsorban közreműködik még Lukács Gábor színművész, aki többször, több helyen – színházban, szabadtéren számtalanszor – szavalt már Fecske Csaba-verset. Ráadásként Fecske Zoltán 3. osztályos tanuló a Tegnap éjjel című verset, Földváry Áron pedig a Ménes-patak című verset adja elő, mindkét költemény Fecske Csaba alkotása, és mindkét előadó Fecske Csaba unokája.
Fecske Csaba 1969 óta publikál rendszeresen napi- és hetilapokban, folyóiratokban, számos versét megzenésítették, melyek elhangzottak rádióban, tévében és pódiumokon. Első kötete 1978-ban jelent meg a Magvető Kiadónál, Arcok holdudvara címmel, azóta számos könyve látott napvilágot – versek, mesék, gyermekversek –, legutóbb tavaly a verses meséket tartalmazó Kelekótya király a Kráter Kiadónál.
A Szárnyaim nőnek című kötetbe is bekerült néhány olyan tájvers, amely korábban gyermekeknek szánt összeállításokban megjelent már, de ez az új válogatás elsősorban felnőtteknek szól. Megjelenik benne a szülőfalu, Szögliget és környéke, de felnőtt életének lakóhelye, Miskolc, illetve a Bükk is. Nem elsősorban tájleírások ezek, sokkal inkább a költő természetszeretetét, az ember és a világ kapcsolatát tükrözik a költemények.
A Szárnyaim nőnének című versválogatás kapcsolódik Fecske Csaba korábbi tematikus köteteihez: a Visszalopott idő című szonettgyűjteményéhez, az istenes verseit tartalmazó Akinek arcát viselem című kötetéhez, és a testi és lelki szerelmet megéneklő költeményeiből összeállított, A hús pogány éneke címmel megjelent kötetéhez.