Budai krónika
E havi könyvritkaságunk az első Magyarországon nyomtatott könyv, a Budai krónika, azaz Chronica Hungarorum újabb fakszimile kiadása. A krónikát Hess András nyomtatta Budán.
Megjelenésének 550. évfordulójára adta ki az Országos Széchényi Könyvtár 550 számozott példányban.
Hess András nyomdász valószínűleg német származású volt. Nevét latinos alakban használta, vagyis Andreas Hess. A Chronica Hungarorum, a Budai Krónika ajánlása és a mű záró soraiban, a kolofonban is így használja: "Finita Bude anno Domini MCCCCLXXIII in vigilia penthecostes: per Andream Hess". Vitéz János esztergomi érsek megbízásából hívta el a római Lauer nyomdából Budára 1471-1472 körül Kárai László budai prépost, Mátyás király tudós alkancellárja.
Az első magyarországi nyomda valószínűleg egy sajtóval működött. A szedést maga Hess András végezte. Magyarországi működése során Hess Andrásnak két nyomtatott könyvéről tudunk; a Chronica Hungarorumról és Basilius Magnus: De legendis poetis ; Xenophon Apologia Socratis című kötetről. Ebben a kötetben két mű található Basilius Magnus A fiatalokhoz című műve és Xenophon Socrates védőbeszédének latin fordítása. Mindkét kötet 1473-ban készült.
A Chronika több mű összeolvasztásából jött létre. Két fő részből áll: az első rész a hunok, a második rész a magyarok történetét tartalmazza. Az első rész 24 a második rész 246 fejezetet tartalmaz. A Nagy Lajos király kora eseményeinek leírása Küküllei János krónikájából származik. Az 1382-1468 közötti időszak történetét igen röviden tárgyalja a krónika. Hiányzik az utolsó négy év, 1469-1473 magyarországi története. Valószínűleg azért mert az 1471-1472 közötti belpolitikai események nagyon frissek voltak (összeesküvés Mátyás király ellen, Vitéz János fogsága és halála). Erre az időszakra csak egymondatos utalást tartalmaz a krónika: „Bár a külföldiek, mint a csehek és a lengyelek, valamint a szent koronának alávetett más lakosok sokat ármánykodtak ellene, Mátyás szembeszállt velük mint bátor és győzhetetlen oroszlán.”
1473. június 5-én pünkösdkor fejezte be Hess András a krónika nyomtatását. A mű fogadtatásáról nem maradtak fenn egykorú források. Mára 10 példányban maradt fenn a Budai krónika. A 2023-as fakszimile kiadás a harmadik fakszimile kiadás; megjelent 1900-ban, 1973-ban is. A szövegkiadása Podhradczky József bevezetésével és jegyzeteivel Budán 1838-ban jelent meg.
Könyvtárunk példánya (a 291. számú példány) az Országos Széchényi Könyvtár ajándéka.
Verbiás Tibor
könyvtáros, csoportvezető
Chronica Hungarorum 1473
Fakszimile kiadás és kísérőkötet
Latin szöveg, magyar fordítás és tanulmány
Szerkesztő: Farkas Gábor Farkas, Varga Bernadett
Országos Széchényi Könyvtár, 2023, 136 + 324 oldal