Magyar kultúra napja és Ady-centenárium

Olyan közel esik a magyar kultúra napjához, január 22-éhez Ady Endre halálának centenáriuma, hogy összeérnek a két jeles dátumra emlékező, a két örökérvényű alkotót, a Himnusz szerzőjét és a „mégis győztes, mégis új és magyar” dalok íróját megidéző programok a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban.

Éppen 30 éve, 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én a magyar kultúra napját annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnusz kéziratát. 2019-nek van egy másik kiemelkedő irodalmi évfordulója, centenáriumi Ady-év is: 100 évvel ezelőtt, 1919. január 27-én hunyt el a költő, akinek nevét mindenki ismeri, és valószínűleg még el is tudja mondani egy-egy sorát. Ha esetleg mégsem menne könnyen az idézés, akkor sokat segíthet a diósgyőri Petőfi Sándor Könyvtár különleges programja, aminek keretében mindennap Ady-verseket lehet meghallgatni neves előadótól – nemcsak a hónap versét, de akár többet is.

A magyar kultúra napja valóban egész napos programsor lesz a II. Rákóczi Ferenc Könyvtár központi épületében: a Mesebirodalomban délelőtt az ovisok papírszínházas előadáson láthatnak magyar népmesét, koradélután általános iskolások ismerkedhetnek Kölcsey Ferenc életével. A délután pedig a felnőtteké, fél 5-kor nyitja meg Rostás László Ybl-díjas építész a Miskolci Szakképzési Centrum Fazola Henrik Szakképző Iskolájának felnőttképzésén tavaly végzett kerámiaművesek vizsgaremekeiből rendezett kiállítást.

Ugyanezen a napon, délelőtt 10 órakor kezdődik a Bari Gábor költő által szerkesztett irodalmi műsor a Petőfi Sándor Könyvtárban. A Martin-kertvárosi Tompa Mihály Könyvtárban pedig 23-án várják az iskolásokat a Kölcsey életével és a Himnusz keletkezésének történetével foglalkozó, majd nemzetiszín pántlikás ló és párta készítésével záruló délutánra.

Másnap már Adyra emlékezhetünk. Január 24-én, csütörtök délután fél 5-kor dr. Prokai Margit, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár igazgatója nyitja meg a központi épület előadótermében Murvai György fotóművész Főhajtás Ady Endre emléke előtt című tárlatát, majd Ködöböcz Gábor irodalomtörténész előadását hallhatják az érdeklődők Ady költészetéről.

Végezetül, január 28-án, hétfőn délután fél 5-től, a Kaffka Margit Könyvtárban az Ady és Léda levelezéséből és verseiből szerkesztett, Fekete – fehér című játékkal idézi meg a „héja-nászt” Jenei László író, szerkesztő, Izsó Angelika és Püspöki Péter színjátszó.

Programnaptár:

PROGRAMOK A MAGYAR KULTÚRA NAPJA ALKALMÁBÓL

II. Rákóczi Ferenc Könyvtár
Miskolc, Görgey Artúr u. 11.

Január 22., kedd 10.00
A magyar kultúra napja a Mesebirodalomban
Ismerkedés a magyar népmesekinccsel – papírszínházas délelőtt óvodásoknak: A kiskakas gyémánt félkrajcárja

Január 22., kedd 14.00
Kölcsey Ferencre emlékezvén...
A Himnusz költőjének élete képekben és más dokumentumokban
Diaképes előadás általános iskolásoknak

Január 22., kedd 16.30
Törékeny tárlat
A Miskolci Szakképzési Centrum Fazola Henrik Szakképző Iskolájában – felnőttképzés keretében – tavaly végzett kerámiaművesek vizsgaremekeiből rendezett kiállítás megnyitója
A vendégeket köszönti Mokrai Attila intézményvezető. A kiállítást megnyitja: Rostás László Ybl-díjas építész. A műsorban közreműködik a Forrás Kamarakórus
Megtekinthető január 22-től február 16-ig az I. emeleten

Petőfi Sándor Könyvtár
Miskolc, Nagy Lajos király u. 16.

Január 22., kedd 10.00
Irodalmi műsor a magyar kultúra napja alkalmából
Közreműködik: Bari Gábor költő
A könyvtár és a költő együttműködése immár hagyományosnak mondható. A kultúranapi program mindig kapcsolódik az adott év jeles irodalmi évfordulójához, így most az Ady-centenáriumhoz, de átível a magyar irodalom nagy korszakain a klasszikusoktól a kortársakig. Az énekkel is színesített programban – szintén hagyományosan – a Hámori és a Vársétány Szolgáltatási Központ nyugdíjas klubjának tagjai lépnek fel, népes közönség előtt.

KIÁLLÍTÁS
A Himnusz születésnapja
A magyar kultúra napja alkalmából kiállítással emlékeznek a Himnusz „megszületésére” és Kölcsey Ferencre
Bemutatják a Himnusz eredeti kéziratának másolatát, természetesen az egész költeményt könnyebben olvasható, nyomtatott formában, és néhány, Kölcsey által írt és róla szóló műveket. Vagy éppen a Berzsenyi Dániellel folytatott levelezést közlő kötetet – ami azért is érdekes, mert Berzsenyinek A magyarokhoz című versét a Himnusz egyik fontos előzményének tekintik.
Megtekinthető január 31-ig a könyvtár gyermekrészlegében

Tompa Mihály Könyvtár
3528 Miskolc, Gyöngyösi I. u. 1.

Január 23., szerda 13.00
Megemlékezés a magyar kultúra napjáról
A vetítéses foglalkozáson Kölcsey Ferenc élete és a Himnusz keletkezésének története a téma.
A foglalkozás ’magyaros’ tematikájú kézműveskedéssel zárul – a fiúk nemzetiszín kötőfékes lovacskát készítenek papírból és facsipeszből, a lányok pedig virágdíszes piros pártát papírból.

József Attila Könyvtár
Miskolc, Szentpéteri kapu 95.

Kiállítás a magyar kultúra napja alkalmából
Válogatás a könyvtár dokumentumaiból. Különböző művészeti ágakhoz kapcsolódó könyveket ajánlanak ily módon az olvasók figyelmébe, a zene, a film, a színház, a képzőművészet, a népművészet, az építészet és természeten az irodalom jeles hazai képviselői vagy épp alkotási kerülnek a fókuszba
Megtekinthető február 15-ig.

PROGRAMOK AZ ADY 100 ALKALMÁBÓL

II. Rákóczi Ferenc Könyvtár
Miskolc, Görgey Artúr u. 11.

Január 24., csütörtök 16.30
Főhajtás Ady Endre emléke előtt
Kiállítás és ismeretterjesztő előadás a költő halálának 100. évfordulója alkalmából
Murvai György fotóművész kiállítását megnyitja: Dr. Prokai Margit, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár igazgatója
„Akarom, tisztán lássatok” – Ködöböcz Gábor irodalomtörténész előadása Ady Endre költészetéről
A tárlat megtekinthető február 16-ig a földszinti nagyteremben

Murvai György fotóművész a Máramarosi-havasok lábánál fekvő Felsővisón született. Tanult Nagykárolyban, Nagybányán – és fotózni, már középiskolás korától. Nyugdíjba vonulása után, 2001-ben települt át Miskolcra. A Diósgyőri Vasas Fotóművészeti Kör és a Magyar Fotóművészek Világszövetségének tagja. A tárlaton az Ady Endre élete és művei által ihletett alkotásait mutatja be.

Ködöböcz Gábor egy korábbi, a Várad folyóiratban megjelent írásában épp arról ír, milyen nehéz is ez a tisztánlátás: „A Nyugattól napjainkig ívelő Ady-recepció egyik legfőbb tanulsága talán az lehet, hogy egy Ady-formátumú lángész világnézetének és költészetének változásait nem szabad egyszerű képletté avagy tetszetős formulákká redukálni, mivel az egyoldalú megközelítések szükségszerűen csak részigazságot hordoznak. Ebbéli minőségükben pedig az életművet leginkább jellemző világképi összetettséget, poétikai sokféleséget és jelentésbeli gazdagságot kérdőjelezik meg.”

Kaffka Margit Könyvtár
Miskolc, Park u. 8.

Január 28., hétfő 16.30
Fekete – fehér
Szerkesztett játék Ady és Léda levelezéséből és verseiből
Közreműködnek: Jenei László író, szerkesztő, Izsó Angelika, Püspöki Péter színjátszók

Petőfi Sándor Könyvtár
Miskolc, Nagy Lajos király u. 16.

Ady 100 – A hónap verse: Ifjú szívekben élek
A könyvtár egész éven át tartó programmal emlékezik Ady Endre halálának 100. évfordulójára.
Látogatóik a könyvtár nyitvatartási idejében meghallgathatják a magyar irodalom egyik legnagyobb költőjének verseit hangfelvételről, neves előadó tolmácsolásában. Minden hónapban ajánlanak egy verset, ez lesz „A hónap verse”.