Dr. Raisz Iván kémikus, a Miskolci Egyetem nyugalmazott docense és Barta István építészmérnök találmányukról, a háztartási szemétből előállítható metanol gyártásáról, a pályázati nehézségekről, az ellenérdekelt versenytársakról is nyilatkozik a Magyar Demokrata március 28-i számában.
A Demokrata energetikai mellékletében – Magyarul álmodva címmel – megjelent cikk felidézi, hogy Raisz Iván kémikus és Barta István építészmérnök 2008-ban megkapta az év feltalálója elismerést, tavaly pedig 750 új műszaki innováció közül az ő eljárásuk nyerte el a Zöld Találmányok Nemzetközi Versenyének fődíját, a Green Oscart. A metanolt előállító, hulladékhasznosító üzem beindítására sem kell már sokat várni. De nem volt könnyű az idáig vezető út.
„Teljesen természetes, hogy számos akadályba ütköztünk, hiszen a zöldtechnológiák sok érdeket sértenek, különösen az energiaszektorban. Tehát a versenytársak, ahol tudnak, megpróbálnak keresztbe tenni. Volt rá alkalom, hogy ugyanazon a pályázaton még a kutyatápszer ízesítésének fejlesztésére is adtak pénzt, mi azonban nem kaptunk. Nem mindig a társadalmi szükségszerűség alapján döntenek – állapítja meg epésen a kémikus.”
A lap megtalálható a II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtárban (is)!