Nyelvünk változásai, avagy az sms drámája címmel tart előadást nyelvünk állapotáról a nyelvpusztulás veszélyeiről Balázs Géza nyelvész, néprajzkutató, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanára könyvtárunk nagytermében – a Márai Akadémia keretében – április 24-én, kedden délután fél 5-től.
A belépés díjtalan.
A magyar nyelv XXI. századi változásiról szóló előadásra a meghívókat papíralapon is promózzuk, de e-mailben és sms-ben is szétküldjük, feltesszük a honlapunkra, cécézzük a hírportáloknak, posztoljuk a facebookon. Lájkoljátok! Mosolygós smiley-kkal is hangsúlyozzuk: gyertek el, jó lesz! (A tegeződésért bocs, de ez megy a neten.)
Ez a kis „laza” bevezető azért született, hogy ne kelljen különösebben bizonygatnunk: milyen hatással van nyelvünkre az informatika fejlődése, a mobiltelefonos üzenetek szóhasználata, az internetes levelező- és csevegőrendszerek népszerűsége. De nemcsak az infokulturális hatások miatt kell vigyáznunk: be ne teljesedjék Herder jóslata! Balázs Géza nyelvész A magyar nyelv jövője című tanulmányában (Forrás, 2010. 7-8.) úgy fogalmaz, hogy a magyar nyelv XIX. századi pusztulásáról szóló jóslat azért nem vált be „mert a jóslat akkor fölrázta a gondolkodó embereket, mélyen érintett mindenkit, aki magyarul beszélt, és cselekvésre (nyelvújításra) ösztönzött. De lehet, hogy később mégis beteljesülhet a jóslat. Például akkor, ha mi most nem teszünk semmit, csak tétlenül szemléljük a történelem folyását. A nyelvek között harc folyik, sokan maradnak alul, vegyük tudomásul, hogy a magyar nyelv jövője senkit sem érdekel rajtunk, magyarokon kívül.”
Balázs Géza könyvtári előadásán szó lesz a magyar nyelv XXI. századi helyzetéről, a nyelvünket fenyegető veszélyekről, és a nyelvpusztulás megakadályozásának nyelven kívüli eszközeiről is.
A programot az NKA Márai Irodalmi Ideiglenes Kollégium és a Márai Tényirodalmi Ideiglenes Kollégium támogatja.